کد خبر:260326
پ
حفاری چاه
مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان:

توسعه نرم‌افزارهای بومی در زمینه بهینه‌سازی عملیات حفاری

مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان، توسعه نرم‌افزارهای بومی در زمینه بهینه‌سازی عملیات حفاری را یکی از اقدامات این شرکت عنوان کرد.

مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان، توسعه نرم‌افزارهای بومی در زمینه بهینه‌سازی عملیات حفاری را یکی از اقدامات این شرکت عنوان کرد.

 

*** حرکت صنعت نفت به سمت بهره‌گیری از نسل چهارم فناوری

 

به گزارش پژواک، حامد رحیمی درخصوص بهینه‌سازی عملیات حفاری، اظهار داشت:

صنعت حفاری نیاز به حرکت به سمت فناوری نسل چهارم و هوش مصنوعی دارد که لازمه حرکت به این سمت، استفاده از روش‌های نوین هوش تجاری و ارزش آفرینی از داده‌ها است.

نرم‌افزارهای طراحی شده در شرکت ما به صنایع کمک می‌کند تا این عملیات‌ها را به شکلی بهینه‌تر انجام دهند.

 

وی در ادامه، بیان کرد:

توسعه نرم‌افزاری جامع در زمینه بهینه‌سازی عملیات حفاری یکی از اقدامات شرکت است.

این نرم‌افزار بر پایه هوش تجاری طراحی شده است و نقشی موثر در مدیریت و بهینه‌سازی پارامترهای مکانیکی و هیدرولیکی عملیات حفاری و انتخاب مناسب‌ترین مته دارد.

 

*** بهینه‌سازی عملیات حفاری چاه‌های نفت و گاز

 

رحیمی مهمترین بحث در این نرم‌افزارها را استفاده از داده‌های چاه‌های پیشین یک میدان به منظور بهینه‌سازی پارامترهای حفر چاه آتی دانست و ادامه داد:

محصولات دانش‌بنیان این شرکت، شامل دو محصول نرم‌افزار جامع بهینه‌سازی عملیات حفاری چاه‌های نفت و گاز و ارائه خدمات بهینه‌سازی عملیات حفاری چاه‌های نفت و گاز می‌شود و این نرم‌افزارها از روش‌های هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی و الگوریتم‌های بهینه‌سازی استفاده می‌کند.

 

*** کاهش ۲۰ درصدی زمان حفاری

 

به گزارش پژواک، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان در پایان با اشاره به هزینه عملیات حفاری چاه‌های نفت و گاز، بیان کرد:

عملیات حفاری در دکل‌های دریایی روزانه ۱۵۰ هزار یورو و در دکل‌های خشکی ۳۰ هزار یورو هزینه دارد که با استفاده از خدمات این مجموعه دانش‌بنیان، زمان حفاری۲۰ درصد بهبود می‌یابد.

با‌توجه به اینکه در کشور سالانه ۲۰۰ حلقه چاه حفاری می‌شود، این رقم سالانه موجب کاهش ۴ هزار میلیارد تومانی هزینه برای کشور می شود.

به دلیل اینکه بخش اعظمی از قطعات و مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت حفاری توسط شرکت‌های بین‌المللی و خارجی تولید می‌شود با کاهش زمان حفاری میزان مصرف این موارد نیز کاهش می‌یابد و به صورت غیر مستقیم موجب کاهش ارزبری کشور می‌شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه