کد خبر:258350
پ
پرچم ایران
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

افتتاح دامنه .ایران برای توسعه زبان فارسی در فضای مجازی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از افتتاح دامنه .ایران برای توسعه زبان فارسی در فضای مجازی خبر داد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از افتتاح دامنه .ایران برای توسعه زبان فارسی در فضای مجازی خبر داد.

 

*** افتتاح دامنه .ایران در فضای مجازی 

 

به گزارش پژواک، محمدجواد آذری‌جهرمی در مراسم افتتاح رسمی دامنه اینترنتی نقطه ایران که در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی به صورت آنلاین برگزار شد، اظهار داشت:

ما پیشنهاد بسیار مدون و خوبی که ثمره بیش از شش سال کار تحقیقاتی و تجربی روی توسعه شبکه ملی اطلاعات بود را به مرکز ملی فضای مجازی ارائه دادیم و مرکز ملی فضای مجازی هم در جلسات مفصلی با حضور همه صاحب‌نظران و متخصصان این سند را تبدیل به سندی تحت عنوان طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات کرد و آن را در شورا به تصویب رساند.

 

وی با بیان اینکه در این سند بر افزایش سهم خط و زبان فارسی در فضای مجازی برای افق ۱۴۰۴ تاکید شده است، افزود:

راه‌اندازی دامنه اینترنتی نقطه ایران برای توسعه شبکه ملی اطلاعات و رسیدن به اهداف این سند، مؤثر خواهد بود.

با افتتاح این دامنه ایرانی شکاف دیجیتال بین افرادی که توانایی استفاده از زبان انگلیسی در فضای مجازی نداشته باشند را کاهش می‌دهد. ضمن اینکه بهره‌برداری از فضای مجازی را برای فارسی‌زبانان در سراسر دنیا تسهیل می‌کند.

 

*** ثبت دامنه فارسی برای کسب ‌و کارها سریع‌تر از سازمان‌های دولتی فراهم شود

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به سابقه پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در ورود اینترنت به ایران و نیز نامگذاری دامنه‌های اینترنتی از جمله دات‌آی‌آر (.ir)، گفت:

با توجه به اینکه مطابق با سند طرح کلان شبکه ملی اطلاعات، توسعه خط و زبان فارسی تا سال ۱۴۰۴ به عنوان یکی از اهداف راهبردی در نظر گرفته شده و دامنه فارسی ایران تأثیر زیادی در تحقق این هدف دارد، پیشنهاد می‌شود که امکان ثبت دامنه فارسی برای استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارها سریع‌تر از سازمان‌های دولتی فراهم شود.

 

آذری جهرمی با بیان اینکه استفاده از نام دامنه‌های فارسی در دستگاه‌های اجرایی و حاکمیتی مستلزم زمان و بروکراسی است، تصریح کرد:

ترویج استفاده از این نام دامنه و فارسی‌سازی فضای مجازی از طریق استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای بخش خصوصی سریع‌تر اتفاق می‌افتد و راهبرد بهتری خواهد بود.

ترویج این فعالیت برای این گروه و ایجاد تسهیلات ویژه برای آنها در این زمینه در جا اندازی و کاربرد بیشتر نام دامنه ایران و فارسی‌سازی بیشتر فضای مجازی حتما می‌تواند راهبرد خوبی باشد.

 

وی با بیان اینکه انتظار سرویس‌دهی بهتری از سمت پژوهشگاه به شرکت‌ها احساس می‌شود، افزود:

شرکت‌ها انتظار دارند پژوهشگاه تسهیلات ویژه و منطبق بر دستورالعمل‌های شفاف را در اختیار آنها بگذارد، به نوع پاسخ‌گویی از سمت پژوهشگاه به شرکت‌ها هم انتقادهایی وارد می‌شود که انتظار می‌رود این پاسخگویی به‌روزتر و دقیق‌تر و فوری‌تر شود و ما حاضر به کمک و پشتیبانی در این زمینه هستیم.

 

*** نگاه حکمرانی آمریکایی در ساختار آیکان مورد قبول ما نیست

 

آذری جهرمی با اشاره به رشد دو برابری سهم زبان فارسی در محیط اینترنت طی دو سال اخیر، بیان کرد:

به مدیریت سازمان آیکان در تخصیص نام دامنه‌های اینترنتی به کشورها، انتقاد وارد است و نگاه حکمرانی آمریکایی در ساختار آیکان مورد قبول ما نیست.

از این رو با توجه به شرایط موجود، به نظر می‌رسد فعالیت بیشتر بخش خصوصی در تعاملات با آیکان بتواند حضور کشور ما را در این سازمان تقویت کند و در این بی‌نظمی جهانی بتوانیم با دامنه‌های ایرانی از حقوقمان دفاع کنیم.

وزارت ارتباطات امروز درخواست خود را برای اخذ دامنه .ایران برای همه وب‌سایت‌های وزارت ارتباطات، شرکت‌ها و سازمان‌های زیرمجموعه و پژوهشگاهایی خود ثبت می‌کند.

تلاش می‌کنیم به عنوان اولین مشتری به این سیستم بپیوندیم و استفاده از آن را اعلام عمومی کنیم.

 

*** بهره‌برداری از سوپر کامپیوتر سیمرغ

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان پیرامون آخرین وضعیت شبکه علمی کشور، اظهار کرد:

این شبکه با هدف اشتراک‌گذاری منابع علمی و دانشگاهی تعریف شد اما به اهداف مدنظر نرسید.

وزارت ارتباطات آئین‌نامه‌ای در مورد ایجاد شبکه‌های اختصاصی بر بستر شبکه ملی اطلاعات تعریف کرده و به مرکز ملی فضای مجازی برای تأیید ارسال کرده است، در صورتی که این آئین‌نامه به تأیید برسد، شبکه علمی کشور با تعریف جدید، بازآفرینی شده و مأموریت‌ها و خدمات آن برای ایجاد ظرفیت‌های پردازشی و دیتامارت‌های خاص بازنگری می‌شود.

سوپر کامپیوتر سیمرغ اسفندماه به مرحله بهره‌برداری می‌رسد، وزارت ارتباطات در حوزه کوانتوم محاسباتی نیز ورود کرده و با تلاش محققان کشور به زودی ایران به این دانش دست می‌یابد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه