کد خبر:256876
پ
تلگرام
پژواک گزارش می‌دهد:

تلگرام فیلتر شده، همچنان محبوب ایرانی‌ها

واتس‌اپ و تلگرام هر کدام با بیش از ۴۷ میلیون کاربر محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی ایرانیان هستند.

واتس‌اپ و تلگرام هر کدام با بیش از ۴۷ میلیون کاربر محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی ایرانیان هستند.

 

*** خروج ارز از کشور

 

 به گزارش پژواک، در حالی که تعداد کاربران تلگرام به ۵۰۰ میلیون نفر نزدیک می‌شود، بنیانگذار این پیام‌رسان خارجی از پولی‌شدن بخشی از این اپلیکیشن خبر داده‌ است، مسئله‌ای که هنوز ساز و کار مالی آن به صورت رسمی اعلام نشده، اما مشخص است با اجرایی شدن آن ارز زیادی از کشور خارج می‌شود که باید برای آن فکری کرد.

 

قرار بود تلگرام از طریق پروژه بلاکچین و ارز دیجیتال‌گرام درآمدزایی کند، اما در نهایت این پروژه پس از چندین‌بار تأخیر، متوقف شد، زیرا که اردیبهشت سال ۹۹، امریکا پروژه رمز ارز تلگ‍رام را غیرقانونی اعلام کرد و همان موقع دوروف در این‌باره نوشت:

امروز روز غم‌انگیزی برای ما در تلگرام است، ما توقف پروژه بلاکچین را اعلام می‌کنیم.

 

حالا به نظر می‌رسد با قطع امید کردن مدیر این پیام‌رسان خارجی از درآمدزایی با رمز ارز تلگرامی، موضوع پولی‌شدن این پیام‌رسان مطرح می‌شود.

 

*** دو راهکار برای ارتقای تلگرام

 

دوروف چندروز پیش در مطلبی در کانال خود در این شبکه اجتماعی، نوشت:

بسیاری از شما می‌پرسید چه کسی هزینه پشتیبانی از این رشد تلگ‍رام را می‌دهد، کاربران بیشتر به معنی افزایش هزینه برای ترافیک و سرور‌های بیشتر است.

پروژه‌ای شبیه به تلگرام نیاز به هزینه‌کرد چند صد میلیون دلار سالانه دارد تا بتواند سرپا باقی بماند.

 

بنیانگذار این پیام‌رسان خارجی در ادامه، مطرح کرد:

در طول عمر تلگر‌ام بخش عمده هزینه‌های این شرکت را من از حساب خودم پرداخت کرده‌ام، اما مسیر فعلی تلگرام حرکت به سمت رسیدن به چند میلیارد کاربر است و نیاز به سرمایه قابل‌توجهی دارد.

وقتی یک پروژه تکنولوژی به این سطح از رشد می‌رسد دو راه پیش‌رو دارد، یا رفتن به سمت درآمدزایی برای آنکه بتواند هزینه‌های خود را پوشش دهد یا فروختن شرکت.

 

وی تأکید کرد که ما قصد نداریم این شرکت را مانند بنیانگذاران واتس‌اپ بفروشیم، جهان به اینکه تلگرام مستقل بماند، نیاز دارد، به جایی که به کاربران احترام گذاشته شود و کیفیت بالای سرویس حفظ شود.

تلگرا‌م باید مثالی از کمال‌جویی و انطباق باشد و مثال‌های مشابه تلگرا‌م نشان داده‌اند که این اتفاق در صورت خریده‌ شدن سرویس توسط یک شرکت (دیگر) محقق نمی‌شود.

 

*** واتس‌اپ و تلگرام، محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی ایرانیان

 

هنوز از یاد‌ها نرفته است که تلگ‍رام تبدیل به محلی برای آشوب‌ها و به تاراج بردن امنیت کشور شده ‌بود،موضوعی که مسئولان کشور را به فکر انداخت تا با ایجاد نرم‌افزار‌های مشابه، اقبال تل‍گرام را کمتر کنند.

البته همان روز‌ها بود که برخی از مسئولان تلاش کردند تا پیام‌رسان‌های داخلی را تبلیغ کرده و با ترک تلگرام و عضویت در پیام رسان‌های داخلی، مردم را ترغیب به استفاده از آن‌ها کنند.

این در حالی است که بر اساس آمار تازه‌ای که استارتاپ (نوین‌هاب) (پلتفرم مدیریت شبکه‌های اجتماعی)، تلگر‌ام و واتساپ پرجمعیت‌ترین پیام‌رسان‌های داخل ایران هستند، آماری که حاکی از ناموفق‌بودن سیاست مسئولان در حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی می‌باشد.

در گزارشی که نوین‌هاب منتشر کرده، واتس‌اپ و تلگ‍رام هر کدام با بیش از ۴۷ میلیون کاربر محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی ایرانیان هستند.

در این میان واتس‌اپ با داشتن ۴۷ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در صدر پیام‌رسان‌های مورد استفاده ایرانیان است و تلگر‌ام با ۴۷ میلیون و ۲۵۰ هزار کاربر با اختلاف کمی در جایگاه دوم است.

این موضوع در حالی رخ می‌دهد که تلگرام بیش از دو سال است که در کشور فیلتر شده ولی به نظر می‌رسد فیلترینگ تأثیری در استفاده از این پیام‌رسان در بین ایرانیان نداشته‌است.

 

*** سروش پلاس، تنها شبکه اجتماعی محلی

 

به گزارش پژواک، در پایان باید گفت، سروش پلاس پیام‌رسان ایرانی با ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار کاربر تنها شبکه اجتماعی محلی است که در کنار شبکه‌های خارجی حضور قدرتمندی در بین مردم دارد.

آنطور که مشخص است فعالیت کاربران در پیام‌رسان‌های داخلی رشد چندانی نداشته و با وجود اینکه بار‌ها و بار‌ها در رسانه ملی و بیلبورد‌ها استفاده از این پیام‌رسان‌ها تبلیغ شده‌ است، هنوز راهی از پیش نبرده‌اند.

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه