کد خبر:258830
پ
همراه اول
پژواک گزارش می‌دهد:

ارسال بیش از ۱۱ میلیارد پیام در شبکه شاد/ تلاش همراه اول برای تقویت زیرساخت‌ها

شبکه شاد با توجه به نیاز به آموزش دانش آموزان در دوران تعطیلی مدارس به فرصتی تبدیل شده تا روزانه پیام‌های آموزشی و پرورشی در میان اهالی نظام تعلیم و تربیت رد و بدل شود، بطوری که از ابتدای تاسیس شاد تاکنون بیش از ۱۱ میلیارد پیام در آن ارسال شده است.

شبکه شاد با توجه به نیاز به آموزش دانش آموزان در دوران تعطیلی مدارس به فرصتی تبدیل شده تا روزانه پیام‌های آموزشی و پرورشی در میان اهالی نظام تعلیم و تربیت رد و بدل شود، بطوری که از ابتدای تاسیس شاد تاکنون بیش از ۱۱ میلیارد پیام در آن ارسال شده است.

 

*** ارسال پیام در شبکه شاد

 

به گزارش پژواک، آموزش دانش آموزان پس از شیوع ویروس کرونا از اسفند سال ۹۸ تاکنون بیشتر به صورت مجازی و در بستر شبکه شاد تداوم داشته است.

هرچند که بسیاری از دانش آموزان در نقاط سفید کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا می توانند از آموزش حضوری برخوردار باشند اما عده زیادی از دانش آموزان در شهرهای بزرگ با توجه به لزوم جلوگیری از تجمعات انسانی ناگزیر باید در فضای مجازی تحصیل خود را ادامه دهند.

کوچ از فضای فیزیکی مدرسه و آموزش سنتی به فضای مجازی هر چند که در ماه های اول با دشواری هایی همراه بود اما در نهایت استفاده از این روش آموزشی با رفع مشکلات عمده فنی شبکه شاد برای بیشتر دانش آموزان ممکن شد.

شبکه آموزشی شاد با فراهم کردن محیطی ایمن و آموزشی و پرورشی در فضای مجازی به عنوان مدرسه همراه دانش آموزان به دستور محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش یک ماه پس از شیوع ویروس کرونا در کشور یعنی در فروردین ۹۹ راه اندازی شد.

 

*** شعار وزارت آموزش و پرورش

 

وزارت آموزش و پرورش از همان روزهای ابتدایی تعطیلی با شعار “آموزش تعطیل نیست” آموزش از راه دور را دستور کار قرار داد. بنابراین این وزارتخانه با کمک نهادهایی مانند صدا و سیما و وزارت ارتباطات و همچنین فعالیت معلمان شروع به آزمودن روش‌های مختلف کرد.

دانش آموزان در روش های مختلف تعیین شده به ویژه مدرسه تلویزیونی با خلاءهای آموزشی بسیاری از جلمه تعامل نداشتن معلم و دانش آموز و کمبود زمان تدریس رو به رو بودند اما شبکه دانش آموزی شاد توانست این مشکلات را تا حد ممکن حل کند و در نهایت هم با توجه به نظارت بر این محتوای رد و بدل شده در این شبکه، دانش آموزان را از آسیب های موجود در فضای مجازی دور نگه می دارد.

اکنون پس از گذشت هفت ماه از فعالیت شبکه شاد تمام معاونت‌های آموزش و پرورش کانال اختصاصی خود را راه‌اندازی کرده اند و مطالب مورد نیاز دانش‌آموزان را روزانه ارائه می‌کنند. در واقع براساس گزارش های به دست آمده تاکنون بیش از ۱۱ میلیارد پیام و ۱.۴ میلیارد فایل در شاد ارسال شده است.

بر اساس آمار به دست آمده از وزارت آموزش و پرورش، در حال حاضر ۱۲ میلیون و ۳۵۷ دانش آموز، ۷۱۵ هزار و ۶۴ معلم و ۱۱۲ هزار و ۵۷۶ مدیر در شبکه شاد مشغول فعالیت هستند.

 

*** بیشترین فعالیت در استان‌ها

 

همچنین براساس گزارش های به دست آمده از یک هفته گذشته، بیشترین فعالیت مربوط به دانش آموزان استان های قم ۸۳.۹ درصد، استان مرکزی ۸۳ درصد و کرمانشاه ۷۹.۶ درصد و کمترین فعالیت مربوط به استان های هرمزگان ۴۷.۸ درصد، فارس ۴۷.۶ درصد و سیستان و بلوچستان ۲۹.۲ درصد است.

بر اساس گزارش به دست آمده میزان استفاده دانش آموزان به تفکیک هر استان مطابق جدول زیر است:

*** تلاش همراه اول برای تقویت زیرساخت‌ها

 

وزیر آموزش و پرورش شبکه شاد را پاسخ بومی به یک نیاز اساسی و مهم می داند که همه معلمان را پوشش می‌دهد.

حاجی میرزایی در این باره گفته است: سامانه شاد اکنون به بزرگ‌ترین ارایه‌کننده خدمت در کشور تبدیل‌شده که بیش از ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دانش‌آموز و همه معلمان و مدیران را پوشش می‌دهد.

وی افزود: عموم فرهنگیان و دانش آموزان می‌دانند شبکه شاد پاسخی به یک نیاز جدی بود که از همان روزهای ابتدایی شیوع کرونا اجرای آن آغاز شد و تاکنون در جهت بهبود ظرفیت‌های شاد اقدام شده و سرورها نیز در حال افزایش است تا نیاز معلمان و دانش آموزان را برطرف کند.

وزیر آموزش و پرورش گفت: مشکل اصلی شاد در حال حاضر موضوع انتقال و دریافت اطلاعات در برخی از ساعات روز است که با توزیع ساعات درسی در طول هفته و روز، مجموعه همراه اول نیز برای تقویت زیرساخت‌ها تلاش می‌کنند.

 

*** رفع مشکلات

 

همچنین محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات با بیان اینکه اینترنت شبکه شاد رایگان است، گفته بود:

دسترسی نداشتن به این شبکه به دلیل مسائل فنی بوده که با اضافه کردن سرورهای جدید در حال رفع شدن است.

 

*** آموزش معلمان

 

سید حسن الحسینی مشاور وزیر آموزش و پرورش و مسؤول شبکه آموزشی شاد هم گفت:

آموزش معلمان برای استفاده از تمام ظرفیت شاد برای کار آموزش آنها مهم است؛ چرا که پیش بینی می شود در آذر ماه حجم ترافیک به دو برابر وضع موجود برسد. بنابراین معلمان باید بتوانند با تمام ظرفیت های توسعه ای شاد و فضای مجازی آشنا شوند تا کار آنها با سهولت پیش رود.

مشاور وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد:

در حال حاضر ۱۲ میلیون و ۱۳۵ هزار دانش آموز در شبکه شاد ثبت شده اند که از این میان، تعداد دانش آموزان فعال که در زمانی حداقل پنج ساعت در هفته به آپلود، دانلود و شرکت در کلاس درس مشغولند، به عددی بالای ۱۰ میلیون نفر رسیده است.

همچنین بیش از ۷۰۰ هزار معلم تاکنون در شبکه شاد احراز هویت شده اند و حدود یک و نیم میلیارد فایل و ۶ میلیارد و ۳۴۵ میلیون پیام در این بستر جا به جا شده است.

 

*** برخی مشکلات سامانه

 

مسوول شبکه آموزشی شاد در ادامه درباره برخی مشکلات این سامانه هنگام استفاده کاربران از جلمه کندی سرعت اینترنت اظهار داشت:

سرعت این سامانه با توجه به حجم اینترنت مصرفی شبکه شاد به حدود ۳۳۰ گیگابایت در ثانیه رسیده است که رکورد خوبی برای بزرگترین اپلیکیشن داخلی محسوب می شود.

مسوول شبکه آموزشی شاد همچنین درباره مشکل برخی از معلمان در ورود به شبکه شاد در سال تحصیلی جدید به دلیل جابه جایی کلاس یا مدرسه گفت:

تقریبا می توان ادعا کرد که معلم بلاتکلیف برای ورود و فعالیت در شبکه شاد نداریم. هر کس از سامانه یا گروه کلاسی خود خارج شده یا به هر دلیلی نمی تواند وارد شود، باید با شماره تماس ۴۳۰۸۱ تماس بگیرد.

 

*** پشتیبانی و  پاسخگویی به کاربران

 

به گزارش پژواک، الحسینی در پایان، افزود:

حدود ۳۰۰ نفر به عنوان پشتیبان پاسخگوی تمام کاربران شبکه شاد هستند و باید مشکلات فنی آنها را رفع کنند.

همچنین کاربران شاد در صورت بروز مشکلات فنی می توانند با فناوری های اطلاعات منطقه و استان ارتباط برقرار کرده تا آنها در جهت رفع اشکالات شبکه شاد برآیند و مشکلات آنها را به صورت موردی حل کنند.

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه