کد خبر:257090
پ
بانکداری-دیجیتال
کارشناس بانکداری دیجیتال:

ضرورت تسریع در فرایند بانکداری دیجیتال/ تغییر روند بانکداری در کشور

کارشناس بانکداری دیجیتال با اشاره به تغییر روند بانکداری در کشور بر ضرورت تسریع در فرآینده دیجیتالی شدن بانک‌ها تأکید دارد.

کارشناس بانکداری دیجیتال با اشاره به تغییر روند بانکداری در کشور بر ضرورت تسریع در فرآینده دیجیتالی شدن بانک‌ها تأکید دارد.

*** بانکداری به عنوان سرویس، تسریع فرایند دیجیتالی بانک‌ها

 

به گزارش پژواک، مهدیه نوروزیان درباره تعریف بانکداری به عنوان سرویس، اظهار داشت:

عبارت بانکداری به عنوان سرویس دو کاربرد تا حدی متمایز دارد، در کاربرد اول، نوع مدل کسب‌وکار بانک یا موسسه مالی- اعتباری با تأمین‌کننده نرم‌افزاری مورد نظر است. در این حالت به جای اینکه بانک اقدام به تجهیز و راه‌اندازی سخت‌افزار و نرم‌افزارهای مورد نیاز بانکداری کند، خدمات زیرساختی مورد نیاز خود را به صورت اجاره‌ای و به عنوان سرویس از تأمین‌ کننده دریافت می‌کند.

در کاربرد دوم، بانکداری به عنوان سرویس اشاره به پلتفرمی از سرویس‌های بانکداری دارد که به صورت application programming interfaceI به سایر موسسات اعتباری ارائه می‌شوند تا با استفاده از آن‌ها بتوانند خدمات پیچیده‌تری به مشتریان خود ارائه کنند.

هدف این سرویس‌ها تسریع و تسهیل عملیات بانکداری در بانک‌ها و مؤسسات مالی- اعتباری است است تا مجبور نباشند برای تأسیس اولیه، هزینه زیادی را صرف برپایی سرورها، انواع تجهیزات و مکانیزم‌ها، حفظ امنیت داده‌ها و … کنند.

*** ارائه راهکار نیاز همه بانک‌ها

 

نوروزیان با بیان اینکه ارائه راهکارهای بانکی به عنوان سرویس یک روند جهانی بین شرکت‌های نرم‌افزاری بزرگ این حوزه است، افزود:

شرکت‌های بزرگ تأمین‌کننده راهکارهای بانکی همگی این نیاز را درک کرده و علاوه بر اینکه نرم‌افزارشان را برای فروش ارائه می‌دهند، خود اقدام به تأسیس مرکز داده کرده یا با تامین‌کننده‌های ابری مختلفی که در بازار تثبیت شده‌اند، وارد همکاری شده‌اند و نرم‌افزاری بانکداری خود را به صورت سرویس بر روی بستر آ‌ن‌ها ارائه می‌دهند.

هدف این سرویس‌ها تسریع و تسهیل عملیات بانکداری در بانک‌ها و مؤسسات مالی- اعتباری است تا مجبور نباشند، برای تأسیس اولیه، هزینه زیادی را صرف برپایی سرورها، انواع تجهیزات و مکانیزم‌ها، حفظ امنیت داده‌ها کنند.

*** تفاوت بانک‌ها با سایر کسب‌و‌کارها در حرکت به سمت سرویس

 

این کارشناس بانکی در ادامه، اظهار داشت:

بانک‌ها و سایر کسب ‌و کارها در حرکت به سمت سرویس تفاوت بنیادی ندارند و همان‌طور که استفاده از خدمات ابری در بسیاری از کسب‌ و کارها رایج شده است، بانک‌ها هم وقتش که فرا رسد به این سمت حرکت می‌کنند.

ملزومات بانک‌ها با سایر کسب ‌و کارها ممکن است در رسیدن زمان این حرکت متفاوت باشد. برای نمونه بانک‌ها برای اینکه بتوانند به یک سرویس ابری اعتماد کنند و از امنیت و دسترس‌پذیری آن مطمئن شوند، نسبت به سایر کسب‌ و کارها بسیار حساس‌تر هستند.

در کشورهایی که تقلب بیشتر است و ریسک دسترسی پرسنل تأمین‌کننده ابری به داده‌های بانک و سوء استفاده از آن هنوز وجود دارد، استقبالی از سمت بانک‌ها دیده نمی‌شود و ترجیح‌شان تملک زیرساخت بانکداری است.

*** آینده بانکداری دیجیتال

 

کارشناس با اشاره به آینده بانکداری دیجیتال، گفت:

بانک‌ها اگر بخواهند توانشان را روی خواست مشتری، تحلیل داده‌ها، طراحی تحول دیجیتال و همه اینها بگذارند منابع محدودی دارند، ضمن اینکه حجم زیادی از منابع بانک‌ها در حالت عادی صرف پایداری سرویس‌هایشان می‌شود، بنابراین بانکداری به عنوان سرویس بسیاری از دغدغه‌های بانک را از این لحاظ برطرف کرده و منابع عملیاتی آن را آزاد می‌کند تا بتوانند روی تحول دیجیتال خدمات خود برای مشتریان تمرکز کنند.

نوروزیان در مورد لزوم تغییر ذهنیت مدیران برای حضور در این فضا، اظهار کرد:

این موضوع نیازمند تغییر ذهنیت مدیران ارشد بانک است. معمولاً در بحث بانکداری به عنوان سرویس، ذهنیت به سمت مقایسه هزینه‌ها می‌رود و صرفه‌جویی در هزینه‌های زیرساخت بانکداری عموماً ارزش افزوده مهمی برای بانک‌ها محسوب نمی‌شود، بلکه ارزش آن در آزاد شدن توان عملیاتی برای تمرکز بر تحول دیجیتال بانک است.

*** مشتریان بانک‌ها چه تغییری احساس خواهند کرد؟

 

وی در در خصوص تغییر مشتریان بانک‌ها، گفت:

در کاربرد اول این مفهوم، که ما از بانکداری به عنوان سرویس فقط به عنوان یک مدل کسب‌ و کار بین بانک و تأمین‌کننده صحبت می‌کنیم، مشتری بانک اصلاً متوجه تغییری نمی‌شود، اما در کاربرد دوم، در حالتی بانک سرویس‌های پایه بانکداری را به عنوان یک پلتفرم در اختیار فین‌تک‌ها قرار ‌دهد و آن‌ها روی این سرویس‌ها ارزش‌افزوده خلق کنند، در این حالت است که مشتری متوجه تاثیرات آن می‌شود.

*** بانکداری باز

 

نوروزیان در ادامه با اشاره به ارتباط بانکداری به عنوان سرویس با بانکداری باز، بیان کرد:

در کاربرد اول این مفهوم به عنوان یک مدل کسب‌وکاری بین بانک و تأمین کننده، هیچ ربطی با بانکداری باز ندارد، ولی در حالتی که بانک در قالب پلتفرم وارد شود و بخواهد این سرویس‌ها را به موجودیت‌های بیرونی ارائه دهد، قاعدتاً این کار را با ارائه API انجام می‌دهد.

وی در ادامه این خبر، اشاره کرد:

از این نظر به بانکداری باز شباهت پیدا می‌کند اما تفاوت یک پلتفرم بانکداری به عنوان سرویس با یک پلتفرم بانکداری باز در این است که در بانکداری باز، فینتک‌ها از سرویس‌هایی که بانک‌ها ارائه می‌کنند، استفاده می‌کنند تا ارزش جدید برای مشتریان همان بانک خلق کنند و هر مشتری که بخواهد از آن سرویس به‌خصوص در آن فین تک استفاده کند، باید در آن بانک سپرده افتتاح کند. اما در حالت پلتفرم بانکداری به عنوان سرویس، سرویس‌ها بدون نام بانک و برای استفاده در پایگاه داده مشتریان فینتک ارائه می‌شوند، خدمات نهایی هم با نام و لوگوی موسسه اعتباری به مشتریان همان موسسه داده می‌شود.

*** ارتباط بانکداری باز با بانکداری دیجیتال

 

به گزارش پژواک، کارشناس بانکداری دیجیتال در پایان در مورد ارتباط بانکداری باز با بانکداری دیجیتال، اظهار کرد:

در حالتی که بانک بخواهد زیرساخت بانکداریش را از یک تأمین‌کننده به شکل سرویس بگیرد، تفاوت چندانی ندارد، صرفاً این زیرساخت ممکن است بانک را از نظر فناوری برای تحول دیجیتال آماده‌تر کند، اما در ارائه خدمات دیجیتالی‌تر به مشتری تفاوت محسوسی وجود ندارد.

در کاربرد پلتفرمی این مفهوم، فین‌تک‌ها نیز وارد شده و با شکل‌گیری همکاری‌های جدید و متنوع وارد ادبیات بانکداری دیجیتال می‌شویم، از این جهت که همکاری‌های استراتژیک بیشتری با هدف ارزش‌آفرینی برای مشتریان بر بستر دیجیتال بیرون از حوزه بانک ترسیم می‌شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه