کد خبر:262378
پ
امیر ناظمی
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران:

رونمایی از سامانه سروا و پست الکترونیکی برای ارتقای دولت الکترونیک

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، دو سامانه خدمات الکترونیکی و پست الکترونیکی را با هدف ارتقای دولت الکترونیک رونمایی کرد.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، دو سامانه خدمات الکترونیکی و پست الکترونیکی را با هدف ارتقای دولت الکترونیک رونمایی کرد.

 

*** زیرساخت‌های لازم برای ارائه خدمات دولت الکترونیکی

 

به گزارش پژواک، امیر ناظمی در نشستی آنلاین از دو سامانه بازارچه خدمات الکترونیکی سروا و سرویس پست الکترونیکی احراز شده بومی رونمایی کرد و اظهار داشت:

این مسئله که سازمان فناوری اطلاعات باید زیرساخت‌های لازم برای ارائه خدمات دولت الکترونیکی به شهروندان را فراهم کند، بسیار حائز اهمیت است.

اما در ایران بر خلاف سایر کشورهای دنیا که یک سازمان مرکزی این مسئولیت را بر عهده دارد، اوضاع اینطور نیست و هر دستگاه وظیفه دارد که خدمات خود را به صورت الکترونیک درآورده و به شهروندان ارائه کند.

 

*** سامانه اطلاعاتی سروا در دسترس عموم شهروندان

 

ناظمی در خصوص بانک‌های اطلاعاتی، بیان کرد:

در حال حاضر زیرساخت‌هایی که سازمان فناوری اطلاعات ملزم به فراهم کردن آن‌ها است نیز فقط شامل زیرساخت‌های فیزیکی نمی‌شود و بانک‌های اطلاعاتی هم جزو آن‌ها قرار می‌گیرند.

با این اوصاف در سازمان فناوری اطلاعات تصمیم گرفته شد که سامانه اطلاعاتی سروا در دسترس عموم شهروندان و کسب و کارها قرار بگیرد.

 

وی در ادامه افزود:

در وضعیت فعلی بیش از ۱۰۰۰ خدمت دولتی، الکترونیکی شده‌اند که بعضی از این خدمات در سکوی اینترنتی سروا به بخش خصوصی یا همان کسب و کارها به شکل API های آماده ارائه می‌شوند.

این موضوع دو کارکرد دارد، یکی اینکه کسب و کارها بتوانند خدمت‌رسانی بهتری به شهروندان ارائه کنند.

مثلا یکی از این خدمات شناسایی افراد مبتلا به کروناست که برای کسب و کارهایی مثل اسنپ و تپسی برای شناسایی رانندگان مبتلا می‌تواند بسیار کارآمد باشد.

 

ناظمی با اشاره به استارتاپ توانیتو، بیان کرد:

یا مثال دیگر استارتاپ توانیتو برای معلولین است که صاحب کسب و کار می‌تواند برای ثبت نام معلولین و ارائه خدمات، از طریق سروا استعلام بگیرد تا صحت معلولیت افراد برای دریافت خدمت مشخص شود.

نکته دوم این است که سروا اجازه می‌دهد تا شرکت‌ها و استارتاپ‌ها به عنوان میانجی و واسطه خدمات دولتی و شهروندان ظاهر شوند.

این موضوع برای مواقعی کاربرد دارد که شهروندان ترجیح دهند خدمات دولتی خود را از یک کسب و کار یا اپلیکیشن خصوصی دریافت کنند.

 

وی همچنین درباره خدمات سروا، گفت:

روی سروا در مجموع دو نوع خدمت ارائه می‌شود که بعضی خدمات مخصوص توسعه‌دهندگان و بعضی دیگر مختص استفاده شهروندان هستند.

ضمنا از زمان‌ راه‌اندازی این سامانه، استارتاپ‌ها و کسب و کارها استقبال خوبی از آن‌ به عمل آورده و استفاده از آن را آغاز کرده‌اند.

 

*** تعیین تعرفه برای هزینه‌های کاربران سروا

 

ناظمی در خصوص هزینه‌بر بودن استفاده از سرویس سروا برای توسعه‌دهندگان، توضیح داد:

بله هزینه دارد و در تمام کشورهای دنیا هم به همین صورت است.

وقتی یک شرکت خصوصی با کاربران زیاد از سروا استفاده می‌کند، سود زیادی شامل حالش می‌شود و نمی‌توان هزینه این سود را از خزانه عمومی دولت پرداخت کرد.

برای همین بر اساس کمیسیون تنظیم مقررات، تعرفه‌ای برای هزینه‌ها در نظر گرفته می‌شود.

البته خدمات عمومی مثل تشخیص کرونا یا خدمات حمل و نقل عمومی و معلولین هزینه‌ای ندارند ولی برای سایر خدمات بابت هر استعلام هزینه‌ عملیاتی ۵۶ هزار تومان دریافت می‌شود.

 

*** ارتباط ایمن شهروندان و دولت 

 

به گزارش پژواک، رئیس سازمان فناوری اطلاعات در پایان با تاکید بر لزوم ایجاد ایمیل‌های رسمی و با اشاره به دلایل راه‌اندازی پست الکترونیکی احراز شده بومی، اظهار داشت:

شهروندان برای دریافت اطلاعات و ارتباط با دولت نیازمند یک ابزار امن هستند، به همین دلیل لازم بود که ایمیل‌های رسمی برای افراد به وجود بیایند.

برای همین سرویس ایمیل احراز هویت شده جهت ارتباط با دولت الکترونیکی راه‌اندازی شد تا همه شهروندان بتوانند برای ارتباط امن با دولت از آن استفاده نمایند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید