کد خبر:258594
پ
اینترنت ماهواره‌ای
رئیس مرکز ملی فضای مجازی:

با آمدن اینترنت ماهواره‌ای ممکن است کل شبکه ملی اطلاعات زیر سوال برود

رئیس مرکز ملی فضای مجازی معتقد است، با آمدن اینترنت ماهواره‌ای ممکن است کل شبکه ملی اطلاعات زیر سوال برود.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی معتقد است، با آمدن اینترنت ماهواره‌ای ممکن است کل شبکه ملی اطلاعات زیر سوال برود.

 

*** تدوین مقررات استفاده از اینترنت ماهواره‌ای

 

به گزارش پژواک، ابوالحسن فیروزآبادی از برنامه‌ریزی برای تدوین مقررات استفاده از اینترنت ماهواره‌ای خبر داد و اظهار داشت:

برای آنکه با ورود این فناوری، حکمرانی فضای مجازی خدشه‌دار نشود، باید تدابیری صورت داد.

کارگروهی در مرکز ملی فضای مجازی برای مواجهه با خدمات اینترنت ماهواره‌ای تشکیل شده است، به هر حال برای مواجهه با این فناوری راه حل‌های مختلفی وجود دارد که آن را بررسی و پیگیری می‌کنیم.

 

وی از برنامه‌ریزی برای مقررات‌گذاری استفاده از اینترنت ماهواره‌ای، توسط کاربران در کشور خبر داد و گفت:

از سوی دیگر برای شرکت‌هایی که نسبت به ارائه خدمات منظومه‌های ماهواره‌ای اقدام می‌کنند باید مقررات تدوین شود.

در همین حال باید یک سری مجوز صادر شود تا کسانی که می‌خواهند در کشور از طریق این شبکه‌های دسترسی فعالیت کنند حتماً اخذ مجوز کنند.

علاوه بر حوزه مقررات‌گذاری، برای آنکه حکمرانی فضای مجازی کشور دچار خدشه نشود، باید اقداماتی صورت گیرد. یک سلسله تدابیری را در مرکز ملی فضای مجازی در نظر گرفته‌ایم که از مهمترین این تدابیر، تقویت شبکه اینترنت ثابت کشور است.

 

*** مخابرات بپذیرد که سرویس‌ها را با سرعت کافی ارائه دهد

 

فیروزآبادی با بیان اینکه شبکه ثابت اینترنت کشور دچار نقص است و هیچکس پاسخگو نیست، تصریح کرد:

به همین دلیل بار بسیار سنگینی به شبکه موبایل کشور وارد شده است، لذا شبکه اینترنت ثابت باید توسعه پیدا کند.

ما با این موضوع مواجه هستیم که منظومه‌های ماهواره‌ای در حال آمدن هستند و با آمدن آن، ممکن است که به یکباره کل شبکه ملی اطلاعات زیر سوال برود.

اگر شبکه ملی اطلاعات نتواند خدمات بهتر، ارزان‌تر و با سرعت بیشتر و با تنوع بیشتر ارائه دهد، عملاً شبکه ملی، تحت الشعاع شبکه‌های جهانی اینترنت ماهواره‌ای که عمدتاً هم آمریکایی هستند قرار خواهد گرفت. بنابراین توجه بیشتری می‌طلبد که ما شبکه اینترنت ثابت کشور را توسعه دهیم.

متأسفانه شبکه ثابت اینترنت در سال‌های گذشته به دلیل نامناسب بودن مدل درآمدی و به دلایلی دیگر، توسعه مناسب پیدا نکرده و وزارت ارتباطات در این رابطه کوتاهی دارد و مقصر است.

در این حوزه شبه انحصار مخابرات را در مقابل شرکت‌های FCP داریم و در بخشی از قسمت‌های شبکه، مانند کابل، شاهد انحصار هستیم.

در این راستا یا باید انحصار شکسته شود و یا مخابرات ایران بپذیرد که با سرعت کافی، سرویس‌های لازم را ارائه دهد.

 با این عدم توسعه، امنیت فضای مجازی کشور را در خطر می‌بینیم.

 

*** شبکه اینترنت کشور توسعه پیدا کند

 

به گزارش پژواک، رئیس مرکز ملی فضای مجازی در پایان با بیان اینکه این موضوع را در مرکز ملی فضای مجازی در سطح کارشناسی جلو می‌بریم، اظهار داشت:

 به این معنی که در حال مذاکره با شرکت مخابرات ایران، وزارت ارتباطات و سهامداران اصلی مخابرات که حتماً این سرمایه‌گذاری را در حوزه توسعه اینترنت ثابت انجام دهند.

آنها هم به صورت ابتدایی و پایه‌ای پذیرفته‌اند این سرمایه‌گذاری باید انجام شود. اما متأسفانه در این حوزه با تأخیر مواجه هستیم.

باید در اسرع وقت این سرمایه‌گذاری صورت گیرد و شبکه دسترسی کشور توسعه پیدا کند.

در کنار این تدابیر، توسعه شبکه موبایل نیز باید در دستور کار باشد که بتواند خدمات متنوع، ارزان‌تر و مناسب‌تری را در اختیار کاربران قرار دهد.

در حوزه فضا نیز باید تدابیری انجام شود، در همین حال برای اینترنت ماهواره‌ای، در حوزه بین‌المللی نیز باید اقداماتی صورت گیرد تا بحث حاکمیت سرزمینی ما رعایت شود.

برای این موارد متعدد، کار گروه‌های متعددی تشکیل شده و مرکز ملی فضای مجازی، ظرفیت قابل توجهی را برای رسیدگی به این موضوع اختصاص داده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه