کد خبر:261547
پ
بالگرد نبوغ
پژواک گزارش می‌دهد:

بالگرد نبوغ پنجمین پرواز خود را با موفقیت انجام داد

بالگرد نبوغ در روز جمعه ۱۷ اردیبهشت‌ماه، پنجمین پرواز خود در مریخ با موفقیت به پایان رساند.

بالگرد نبوغ در روز جمعه ۱۷ اردیبهشت‌ماه، پنجمین پرواز خود در مریخ با موفقیت به پایان رساند.

 

*** موفقیت بالگرد نبوغ در پنجمین پرواز خود

 

به گزارش پژواک، بالگرد نبوغ با انجام پرواز پنجم موفق شد ضمن دستیابی به ارتفاع ۱۰ متری، نخستین پرواز یک طرفه‌ی خود را کامل کند و اکنون در یک میدان هوایی تازه در مریخ قرار دارد.

بالگرد نبوغ در ساعت ۳:۲۶ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی (۱۱:۵۶ شب به وقت تهران) از دهانه‌ی جزرو برخاست و پنج متر اوج گرفت سپس مسیری ۱۲۹ متری را به سمت جنوب طی کرد.

اما برخلاف چهار سفر پیشین، این سفر یک‌ طرفه بود و نبوغ پس از آن که به مقصد جدید خود رسید پنج متر بالاتر رفت و به ارتفاع ۱۰ متری یعنی دو برابر میزانی که تا پیش از این در مریخ اوج گرفته بود رسید و از آن‌جا چندین عکس ثبت کرد و پس از آن در مکان جدیدی فرود آمد.

شایان ذکر است، این سفر ۱۰۸ ثانیه به طول انجامید.

سفرهای نبوغ قرار بود پس از پنج پرواز و گذشت ۳۰ روز به پایان برسد اما عملکرد این بالگرد به اندازه‌ای خوب بود که این ماموریت را تمدید کرد.

 

بالگرد نبوغ

بالگرد نبوغ پس از پرواز پنجم در مریخ از نگاه دوربین مست‌کم-زد مریخ‌نورد پشتکار

 

*** بالگرد نبوغ چه اهدافی را در مریخ دنبال می‌کند؟

 

به گزارش پژواک، عکس‌های تهیه شده توسط نبوغ به گروه کمک می‌کند تا مسیرهای مناسب‌تری برای اکتشاف و یافتن سنگ‌های قابل‌توجه توسط مریخ‌نورد استقامت انتخاب کنند.

نبوغ و مریخ‌نورد استقامت باید در فاصله‌ای نزدیک به هم قرار بگیرند زیرا نبوغ به تنهایی نمی‌تواند اطلاعات را به زمین مخابره کند.

باب بالارام (Bob Balaram) مهندس اصلی بالگرد نبوغ در مرکز پیشرانه جت ناسا در این خصوص اعلام کرد که احتمالا طی هفته‌های آینده دو پرواز دیگر نیز انجام شود و سپس آژانس فضایی این عملکرد را بررسی خواهد کرد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + چهارده =

کلید مقابل را فعال کنید