کد خبر:264531
پ
بورس
کارشناس بازار سرمایه:

بازدهی معقول سهامداران از بورس تا پایان سال جاری

کارشناس بازار سرمایه معتقد است، میزان کسب بازدهی از بورس تا پایان سال ۱۴۰۰ حداکثر بین ۴۰ تا ۵۰ درصد خواهد بود.

کارشناس بازار سرمایه معتقد است، میزان کسب بازدهی از بورس تا پایان سال ۱۴۰۰ حداکثر بین ۴۰ تا ۵۰ درصد خواهد بود.

 

*** تلاش برای ورود نقدینگی به بازار

 

به گزارش پژواک، فردین آقابزرگی به روند فعلی معاملات بورس اشاره کرد و افزود:

صحبت‌های مطرح شده در خصوص معاملات بورس، تلاش در جهت بازگشت اعتماد از دست رفته به بازار سرمایه و ورود نقدینگی‌ به این بازار است. در این زمینه به نظر می رسد به دلیل هموار بودن شرایط انسجام و اقتدار در دولت جدید، این هدف قابل دسترس باشد.

 

*** استقبال از سرمایه گذاری در بورس

 

وی در ادامه اظهار داشت: در این میان به دلیل افت قابل توجه سطح عمومی قیمت ها و ریزش زیاد شاخص بورس در چند ماه گذشته، هم اکنون شاهد استقبال سرمایه‌گذاران از ورود سرمایه‌هایشان به بورس با هدف کسب بازدهی معقول هستیم.

 

آقابزرگی ،به توصیف معاملات بورس در دو بخش متمایز پرداخت و افزود:

نخستین موضوع مربوط به آن دسته از شرکت‌هایی است که به دلیل اصلاح قیمت و وضعیت عملکرد سود و زیان مناسب، کمتر از ارزش ذاتی خود در حال معامله هستند و دسته دوم مربوط به شرکت هایی می شود که به دلیل گره معاملاتی و حجم مبنا همچنان بیش از ارزش ذاتی خود در حال معامله اند و موجب کندی حرکت مثبت بازار شده اند.

 

وی با تاکید بر اینکه باید انعطاف لازم برای گره‌گشایی از این گروه نمادها نشان داده شود، عنوان کرد:

در غیراین صورت به مرور زمان ناهمگونی در بین سهام حاضر در بازار نمایان می شود که این موضوع ضمن ایجاد خدشه به جریان طبیعی معاملات در شرکت های گروه اول، ضریب نقد شوندگی بازار را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد

 

*** پیش بینی معاملات بورس در روزهای آینده

 

آقا بزرگی روند معاملات بورس در روزهای آینده را مورد پیش بینی قرار داد و تاکید کرد:

براساس بررسی و پیش‌بینی‌های انجام شده در خصوص متغیرهای مهم و اثر گذار بر وضعیت اقتصادی کشور مانند تورم، رشد اقتصادی و درآمدهای نفتی، نرخ های جهانی نفت و کامودیتی، تغیرات نرخ ارزها و سایر عوامل اثر گذار اقتصادی سیاسی خارجی و داخلی، می توان روند صعودی و جریان مثبت شاخص کل بورس‌ها را برای این بازار متصور بود.

 

**** کسب بازدهی بورس تا پایان سال

 

وی به میزان کسب بازدهی بورس تا پایان سال ۱۴۰۰ اشاره کرد و تصریح کرد:

امکان کسب بازدهی از بازار سرمایه به میزان سال‌های ۹۸ و ۹۹ که به ترتیب حدود ۱۸۷ و ۱۵۵ درصد بودند، بعید است اما تا پایان سال ۱۴۰۰ با فرض عدم تغییر اساسی در قیمت ارز، ورود ریسک های پیش بینی نشده از جمله تغییرات سیاسی و منطقه ای، انتظار رشد شاخص کل با مقیاسی معادل درصد کسری بودجه عمومی دولت که می تواند منشاء قابل اتکایی برای محاسبه تورم باشد، کسب بازدهی شاخص کل بورس حداکثر بین ۴۰ تا ۵۰ درصد درصد منطقی خواهد بود.

 

*** افزایش سرمایه شستا و تاثیر آن بر معاملات بورس

 

به گزارش پژواک، این کارشناس بازار سرمایه در پایان به افزایش سرمایه شستا و تاثیر آن بر معاملات بورس اشاره و تاکید کرد:

در مورد افزایش سرمایه برخی شرکت ها از جمله شستا باید گفت، تحلیل گزارش توجیهی افزایش سرمایه بسیار اهمیت دارد و چنانچه منابع حاصل از افزایش سرمایه در راستای بهبود کیفیت سود و افزایش آن باشد این فرایند موجب افزایش قیمت سهام خواهد شد و در مقابل در صورت نداشتن برنامه اقتصادی در شرکت، افزایش سرمایه به تنهایی نمی تواند دلیلی برای رشد قیمت سهام شرکت باشد.

شاخص کل در بازار بورس امروز (چهارشنبه، نهم تیر ماه) حدود هشت هزار و ۴۴۳ واحد رشد داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و ۲۵۶ هزار واحد رسید.

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 3 =

کلید مقابل را فعال کنید