کد خبر:258070
پ
چک
سخنگوی اجرای قانون جدید چک:

افراد دارای سابقه چک برگشتی، قادر به ثبت چک در سامانه صیاد نیستند

سخنگوی اجرای قانون جدید چک با بیان اینکه دارندگان چک برگشتی، قادر به ثبت در سامانه صیاد نیستند از توزیع چک‌های جدید در سال ۱۴۰۰ خبر داد.

سخنگوی اجرای قانون جدید چک با بیان اینکه دارندگان چک برگشتی، قادر به ثبت در سامانه صیاد نیستند از توزیع چک‌های جدید در سال ۱۴۰۰ خبر داد.

 

*** ثبت اختیاری چک از طریق سامانه صیاد

 

به گزارش پژواک، آمنه نادعلی‌زاده درخصوص ثبت اختیاری چک از طریق سامانه صیاد، اظهار داشت:

نقل و انتقال چک‌های جدید که از سال ۱۴۰۰ توزیع خواهند شد صرفاً از طریق سامانه صیاد، امکان پذیر است اما نقل و انتقال چک‌های کنونی، طبق روال موجود است و نیازی به ثبت در سامانه صیاد ندارد.

چک‌های کنونی می‌توانند در وجه حامل نیز صادر شوند اما گیرنده چک ‌های با ظاهر و مندرجات جدید باید مشخص باشد و در سامانه صیاد ثبت شود، برای استعلام وضعیت اعتباری چک صیادی هموطنان می‌توانند به آدرس https://www.cbi.ir/EstelamSayad/۱۹۶۸۹.aspx مراجعه کنند.

 

*** فرآیند ثبت و تایید چک‌های صادره

 

وی پیرامون فرآیند ثبت و تایید چک‌های صادره و دریافتی، تاکید کرد:

صادرکنندگان و دریافت‌کنندگان چک می‌توانند فرآیند ثبت، تائید و انتقال چک در سامانه صیاد را به صورت اختیاری انجام دهند ضمن آنکه در حال حاضر این امکان از طریق برنامک‌های موبایلی که فهرست آنها در تارنمای شرکت شبکه الکترونیک پرداخت کارت (شاپرک) منتشر می‌شود، فراهم است و به مرور برنامک‌های دیگر و درگاه‌های نوین بانک‌ها و موسسات اعتباری (اینترنت بانک و همراه بانک) به این فهرست اضافه می‌شوند.

با توجه به اختیاری بودن این امر، تمام چک‌ها کمافی‌سابق بدون نیاز به ثبت در این سامانه در شبکه بانکی کشور پذیرش و پردازش خواهند شد.

نادعلی‌زاده در خصوص نحوه تامین و وصول چک‌ها در قانون جدید، گفت:

دارنده چک هنگام مراجعه به شعبه برای دریافت وجه چک در صورت کسری مبلغ چک در حساب جاری فرد صادرکننده، می‌تواند از بانک بخواهد سایر حساب‌های انفرادی او در همان بانک را بررسی کند و در صورت موجودی در آن حساب‌ها، مبلغ کسری چک را برداشت و چک را پاس کند.

 

*** استعلام وضعیت اعتباری صادر کننده چک

 

به گزارش پژواک، سخنگوی اجرای قانون جدید چک در پایان پیرامون وضعیت چک صیادی، بیان داشت:

علاوه بر امکان ثبت، تایید و انتقال چک در سامانه صیاد که در حال حاضر به صورت اختیاری و از طریق برنامک‌های موبایلی حوزه پرداخت در دسترس مشتریان بانکی است، امکان استعلام وضعیت اعتباری صادر کننده چک و وضعیت چک صیادی نیز فراهم است.

انتقال چک‌های کنونی از طریق پشت‌نویسی امکان پذیر است اما انتقال چک‌های جدید که سال ۱۴۰۰  تحویل مشتریان بانکی می‌شود، باید از طریق ثبت انتقال در سامانه صیاد انجام شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه