کد خبر:260051
پ
کلاب هاوس
پژواک گزارش می‌دهد:

از کلاب هاوس به عنوان جدیدترین شبکه اجتماعی چه می‌دانید؟

کلاب هاوس جدیدترین شبکه اجتماعی است که افراد در آن می‌توانند به صورت‌ زنده با هم گفتگوی صوتی داشته باشند.

کلاب هاوس جدیدترین شبکه اجتماعی است که افراد در آن می‌توانند به صورت‌ زنده با هم گفتگوی صوتی داشته باشند.

 

*** کلاب هاوس چیست؟

 

به گزارش پژواک، کلاب هاوس جدیدترین شبکه اجتماعی است که به تازگی در جهان و البته ایران رونق گرفته است، در این شبکه اجتماعی، افراد صدای خود را به اشتراک می‌گذارند و می‌توانند در قالب اتاق‌های مجازی، به طور زنده با هم گفتگوی صوتی داشته باشند.

 

*** ماهیت رسانه 

 

رسانه یکی از چیزهایی است که با وجود اینکه بیش از ۱۰۰ سال از عمر آن در ایران می‌گذرد اما ماهیت آن در جامعه به رسمیت شناخته نشده است.

در ایران همچنان به رسانه به عنوان ابزار تبلیغاتی نگریسته می ‌شود و ماهیت اطلاع‌رسانی مستقل و بی‌طرفانه آن از سوی حاکمیت و جامعه به رسمیت شناخته نشده است. 

کلاب هاوس، جامعه را با فضای چند طرفی آشنا می‌کند و این فضا به رسانه برای کارکرد اطلاع‌رسانی واقعی و حرفه‌ای و بی‌طرفانه کمک می‌کند.

کافی است پوشش خبری سخنان ظریف در کلاب هاوس را در رسانه‌ ها دنبال کنیم.

رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران باید از شبکه‌های اجتماعی، بی طرفی و استقلال حرفه‌ای را یاد بگیرند. این دو از مهمترین عوامل اعتماد بالا به شبکه‌های اجتماعی هستند.

در نبود رسانه‌های حرفه‌ای، مستقل، آزاد و بی طرف، شبکه ‌های اجتماعی جایگزین می‌ شوند و همه به آنها پناه خواهند آورد تا نیازهای اطلاع‌رسانی خود را رفع کنند.

یکی از دلایل حضور ۳ وزیر در کلاب هاوس و توضیح نظرات خود نیز همین موضوع است.

علاوه بر این، باید به این نکته هم اشاره کرد که کلاب هاوس یک محیط و امکان جدید را در اختیار چهره ‌ها قرار می‌دهد تا ضمن ارتباط مستقیم و زنده صدایی با مردم، بتوانند با حضور همه خبرنگاران علاقمند جهان، چیزی شبیه نشست خبری برگزار کنند.

کما اینکه در زمان حضور و سخنرانی ظریف در کلاب هاوس، شمار زیادی از خبرنگاران و فعالان سیاسی رسانه‌ای ایرانی مقیم داخل و خارج از کشور در اتاق مجازی او حضور داشتند.

علاوه بر این، از ابزار کلاب هاوس هم می ‌توان استفاده رسانه‌ای کرد. در نتیجه به زودی شاهد رسانه‌ های حرفه‌ای/ نیمه حرفه‌ای خواهیم بود که همه فعالیت آنها در قالب این شبکه اجتماعی خواهد بود.

شبیه آنچه که در قالب سایت خبری یا کانال ‌های خبری تلگرامی یا صفحات خبری در توییتر و اینستاگرام وجود دارند. 

 

*** اینترنت 

 

اینترنت به صوت عام و شبکه ‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها به طور خاص سه چیز را می ‌توانند ایجاد یا تقویت کنند که این سه چیز عبارتند از:

۱٫رسانه واقعی و آزاد ۲٫حزب واقعی و آزاد ۳٫افکار عمومی قدرتمند و تاثیرگذار 

هر سه به زندگی بهتر کمک می کنند.

 

*** خبر جعلی 

 

یکی از چالش‌های شبکه‌های اجتماعی، کمک به گسترش خبر جعلی در جامعه است.

در شبکه ‌های اجتماعی مردم عادی محتوا منتشر می‌کنند یعنی افرادی غیر از روزنامه نگاران حرفه‌ای.

آنها معمولا بر خلاف روزنامه نگاران حرفه‌ای، سرعت را بر صحت و دقت، ترجیح می‌دهند و علاوه بر این از مهارت و آموزش روزنامه‌نگاری برای تشخیص و گزینش خبرهای جعلی از واقعی برخوردار نیستند.

یکی از ویژگی‌های کلاب هاوس این است که افراد صحبت می کنند. در نتیجه به سندیت و راستی خبرها کمک بزرگی می‌شود. علاوه بر این، احتمال تقطیع سخنان هم کاهش می‌یابد. از این لحاظ، این شبکه اجتماعی می ‌تواند در راستای مقابله با خبرهای جعلی و حمایت از منابع خبری و صحت و دقت خبرها باشد.

 

*** انتخابات ریاست جمهوری 

 

پیش‌بینی می‎‌شود در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نقش‌آفرینی فضای مجازی و اینترنت بیش از هر زمان دیگری، به اوج برسد و فضای رسانه ‌های اینترنتی، موبایلی، پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی، تعیین کننده خواهند بود. 

کلاب هاوس نیز احتمالا نقش افزینی بزرگی در این انتخابات خواهد داشت و به جایگزینی برای میتینگ ‌ها و جلسات و تجمعات پرسش و پاسخ‌ها تبدیل خواهد شد.

 

*** ارتباط 

 

ارتباطات بیشتر (کمی و کیفی) باعث افزایش قدرت و بهبود وضعیت می‌شود. 

شبکه اجتماعی جدید یعنی ارتباطات بیشتر و این یعنی مژده افزایش قدرت تک تک شهروندان .

با وجود کلاب هاوس و ده‌ها شبکه اجتماعی دیگر، رسانه‌‍ ها می ‌توانند بیش از گذشته از صدای مردم و مسئولان با خبر شوند.

شهروندان بهتر از قبل، می‌توانند صدای خود را به رسانه‌ ها و مسئولان و مردم برسانند و مسئولان هم در کنار دریافت پیام مردم و رسانه ‌ها، ابزار بهتری برای گفتگو و انتقال دیدگاه‌ها و نظرات خود پیدا می ‌کنند.

 

*** گفتگو 

 

کلاب هاوس مشوق گفتگوی مستقیم بدون مانع و بدون سطح شهروندان در جایگاه ‌ها و موقعیت‌های مختلف است.

شبکه‌های اجتماعی و از جمله کلاب هاوس می‌توانند فضایی برای گفتگوی شفاف و آشنایی بیشتر بخش‌‍های مختلف و متنوع ایرانی فراهم سازند، شاید سوء تفاهم ها کمتر شود، شاید واقعیت‌ ها بیشتر منعکس شود، شاید دردها بیشتر منتقل شود، شاید نظر از واقعیت تفکیک شود، شاید تصورات نادرست رنگ ببازد و در نتیجه، همزیستی بهتر شود.

امروزه این شبکه‌های اجتماعی می ‌توانند جایگزین این گفتگو ها درباره موضوعات مهم و سرنوشت ساز باشند، محیطی به وسعت جهان و امکان حضور برای همه بدون تبعیض.

 

*** صدا 

 

گفته می‌شود مخاطبان در محتوای فضای مجازی بر ۳ چیز بیش از بقیه تمرکز دارند؛ تیتر، عکس و فیلم.

هم اکنون برای هر سه حداقل یک شبکه اجتماعی وجود دارد. توییتر بر تیتر، اینستاگرام بر عکس، یوتیوب و تیک تاک بر فیلم متمرکزاند.

حال علاوه بر این سه، بحث صدا هم با قدرت وارد شده است. البته قبلا نیز موضوع صدا در قالب پادکست مطرح شده بود اما در همه این قالب‌ ها، از صدای ضبط شده و نه زنده استفاده می ‌شود.

البته در برنامه ‌های فیس‌بوک، یوتیوب، اینستاگرام، امکان ضبط و ارسال صدا یا پخش زنده فیلم / ویدئو (صدا+تصویر) وجود دارد اما اگر بخواهیم در مقام مقایسه صحبت کنیم باید بگوییم:

در این برنامه‌ها، امکان گفتگو یا امکان گفتگوی برابر وجود ندارد. به عنوان مثال در پخش زنده اینستاگرام، شما می‌توانید به همراه تعداد کمتر از انگشتان یک دست، پخش زنده تصویری داشته باشید و دیگران هم حداکثر می‌توانند کامنت بگذارند اما در کلاب هاوس همه می ‌توانند با هم صحبت کنند در برابری کامل. 

همچنین به دلیل مشکلات در کیفیت اینترنت، فقط صدا احتمالا بهتر از فیلم امکان پخش و دریافت دارد و مخاطبان هم بهتر می ‌توانند دریافت کنند.

اگر شما بخواهید پخش زنده تصویری داشته باشید باید حداقل به ظاهر خودتان برسید و در موقعیت مناسب تصویری باشید و حداکثر هم باید از امکاناتی مثل نور و صحنه‌پردازی و … برخوردار باشید اما برای فقط انتقال صدا (مثل زمانی که با موبایل صحبت می‌ کنید) نیازی به هیچ کدام از این‌ها نیست.

قطعا ارتباط تصویری، کامل تر است اما شاید بتوان گفت صدا حس بیشتری دارد.

 

*** حیات

 

با بررسی تاریخ معاصر، متاسفانه نگاه به هر وسیله جدید ارتباطی، نگاه منفی و مانع‌انگارانه بوده است.

در آمریکا نیازی به مجوز برای راه‌اندازی شبکه اجتماعی نیست، شبکه ‌های اجتماعی معمولا به عنوان زیرمجموعه یک شرکت ثبت می‌ شوند و بسیاری از این شرکت‌ها وارد بورس می‌شوند.

براساس قانون آمریکا، شبکه‌های اجتماعی درباره محتوای منتشر شده دیگران، مصونیت دارند یعنی دادگاه نمی‌ تواند مدیران یا مالکان یک شبکه اجتماعی را به دلیل مطالب منتشر شده دیگران، محاکمه یا مجازات کند.

دولت و دادستانی و نهاد های جامعه مدنی بر شبکه‌های اجتماعی نظارت می ‌کنند.

موضوعاتی که آنها حساس هستند شامل مواردی از جمله خبر جعلی، خبر دروغ، فعالیت تبلیغاتی دولت ‌ها در قالب اکانت‌ها و صفحات شخصی یا شبه شخصی، فعالیت مخفیانه و غیرشفاف دولت‌ها یا دیگران، ترویج نفرت افکنی، نژادپرستی، خشونت، کلاهبرداری و سوء استفاده مالی، سوء استفاده جنسی از کودکان، تبلیغات غیرواقعی و فعالیت‌های تروریستی است.

اعتماد افکار عمومی به رسانه ها (برای افشا و پیگیری کجی ها) و نهادهای حاکمیتی که نمی توانند از چارچوب های خود خارج شوند یا این خروج هزینه زا خواهد بود یکی از رازهای موفقیت شبکه های اجتماعی و اعتماد مردم /مخاطبان به آن‌ها است.

شبکه اجتماعی کلاب هاوس در ابتدای کار خود با انتقادات شدیدی از سوی نهادهای جامعه مدنی و رسانه ها قرار گرفت.

از جمله این گزارش های انتقادآمیز می توان به گزارش بی بی سی اشاره کرد که انتقاد شده بود ورود کودکان به کلاب هاوس مورد بررسی دقیق و گزینشگری قرار نمی گیرد و ورود آنها تقریبا آزاد است.

در تعدادی از اتاق های این شبکه اجتماعی کودکان مورد سوء استفاده جنسی قرار می گرفتند و…. نتیجه اینکه مدیران این شبکه اجتماعی در واکنش قول تصحیح و تغییرات را دادند و این تغییرات به صورت نسبی اعمال شد.

 

*** ابتکار 

 

به گزارش پژواک، جهان همیشه میزبان ابتکارات نو است حتی در سال ۲۰۲۱ یعنی حدود ۳۵ سال بعد از اختراع و همه گیری اینترنت، حتی بعد از ۲۱ سال از تولد گوگل و سال ها بعد از آغاز به کار فیس بوک، یوتیوب، اینستاگرام، توییتر، واتس اپ، تلگرام و تیک تاک، همچنان می‌ توان با ایده هایی به شدت ساده اما جذاب و مهم، ابتکارات و طرح های جدیدی را راه اندازی کرد و جهان و ساکنانش را وارد مرحله جدیدی از ارتباط و ارتباطات کرد.

ایده های نو نیازمند مغزی خلاق، انعطاف پذیر و به دور از یک طرفه گرایی است.

در گوشه انزوا و دورگیری از دیگران احتمال دستیابی به خلاقیت و ایده و ابتکار نو به حداقل می رسد.

امروزه یکی از معیارهای تقسیم بندی و مقایسه کشورها، شرکت ها، مجموعه ها و افراد، میزان خلاقیت و فضای خلاقیت پرور است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه