اخبار برگزیده

کد خبر:262961
پ
ارز دیجیتال
پژواک گزارش می‌دهد:

آیا دولت‌ها علیه رمز ارزها هستند؟/ رویکرد جهانی به پول‌های دیجیتالی در حال تغییر است

رشد سریع قیمت‌های بازار، افزایش حجم قابل‌ توجه معاملات در کنار نوسانات سریع قیمت و به‌ کارگیری تکنولوژی، موجب تغییر رویکرد دولت‌ها در قبال رمز ارزها می‌شود.

رشد سریع قیمت‌های بازار، افزایش حجم قابل‌ توجه معاملات در کنار نوسانات سریع قیمت و به‌ کارگیری تکنولوژی، موجب تغییر رویکرد دولت‌ها در قبال رمز ارزها می‌شود.

 

*** دسته‌بندی رویکرد کشورها در چند بخش

 

به گزارش پژواک، بازار رمز ارزها در سال‌های اخیر، یکی از پدیده‌های جدید اقتصاد دنیا محسوب می‌شود.

رشد سریع قیمت‌های بازار، افزایش حجم قابل‌ توجه معاملات در کنار نوسانات سریع قیمت، به‌ کارگیری تکنولوژی و تسریع معاملات باعث شده است که بازار رمز ارز مورد توجه قرار گیرد، اما طی یک دهه اخیر، نوع رویکرد دولت‌ها در قبال رمز ارزها نیز در حال تغییر است.

به‌ طور کلی می‌توان رویکرد کشورها را در چند بخش دسته‌بندی کرد.

گروهی از کشورها، رمز ارزها را به‌ عنوان یک دارایی پذیرش کردند، گروهی معتقدند که تنها یک ارز جدید است، اما گروهی مقررات لازم را برای خرید و تبادل کالاها نیز تنظیم کردند.

در این بین، برخی کشورها نیز رویکرد مشخصی در قبال رمز ارزها نداشته و در حال حاضر، تنها تحولات را رصد می‌کنند، اما به‌ نظر می‌رسد که در ماه‌های اخیر، دولت‌ها و نهادهای حاکمیتی سعی دارند که یا با ایجاد مقررات و چارچوب‌های جدیدتر یا حرکت به سمت ایجاد رمز ارزهای دولتی، نقش تنظیم‌گری خود را در این بازار بیش از گذشته کنند.

 

*** قوانین کشورها برای معاملات رمز ارزها

 

ظهور رمز ارزها و مشخصا بیت‌کوین تغییر بی‌سابقه‌ای را در تاریخ بشر رقم زده و توانسته نقل‌ و انتقالات مالی را بدون نیاز به شخص ثالثی به انجام برساند؛ اتفاقی که نگرانی‌های اشخاص ثالث در بازارهای مالی سنتی را برانگیخته است و آنها را به مقابله واداشته است.

مخالفان و موافقان از مزایا و معایب آن می‌گویند و سعی در نشاندن حرف خود بر کرسی دارند اما فراتر از تمام این مباحثه‌ها رمز ارزها خود را به‌ عنوان یک واقعیت در جهان امروز وارد زندگی بشر کرده‌اند و از این‌ رو دولت‌ها به‌ منظور جلوگیری از تهدیدهای آنها درصدد تنظیم این بازارها بر‌آمده‌اند.

این موضوع باعث شده دولت‌های مختلف جهان به‌ رغم وحدت رویه در اقداماتشان، این پدیده نوظهور را با ماهیت‌های متفاوتی شناسایی کنند و در نتیجه قوانین متفاوتی نسبت به آن وضع شود.

ممنوعیت‌های جدید دولت چین بر معاملات رمز ارزها و تعیین مالیات بر تراکنش‌های بالای ۱۰ هزار دلار توسط دولت آمریکا از جدید‌ترین اقدامات دولت‎‌ها علیه رمز ارزهاست.

رمز ارزها ظرفیت‌های بسیاری دارند که در هر دو جنبه مثبت و منفی را شامل می‌شود، اما ویژگی‌های منحصر به‌ فرد آنها باعث شده اقبال زیادی داشته باشند.

این اقبال به حدی بوده که دولت‌ها را بر آن داشته تا علاوه بر تصویب و تعیین قوانین جدید، از عرضه رمز ارزهای خودشان را به بازار صحبت کنند؛ با این حال به‌ نظر می‌رسد به‌ دلایلی این رمز ارزهای دولتی با اقبال رمز ارزهای خصوصی روبه‌رو نشوند.

 

*** آغاز عصر رمز ارزها

 

تکنولوژی بلاک‌چین از طریق بیت‌کوین به جهان معرفی شد؛ رمز ارزی که از یک ایده مبتنی بر تمرکززدایی از سیستم مالی و پولی به یک بازار با حجم چندصد میلیارد دلاری تبدیل شده است.

مبدا این تلاش‌ها برای شروع این ایده مشخص نیست اما می‌دانیم خالق بیت‌کوین فرد ناشناسی به نام ساتوشی ناکاموتو است و بیت‌کوین را در سال ۲۰۰۹ به جهان عرضه کرد.

بیت‌کوین ابزاری غیرمتمرکز و شبکه‌ای برای مبادله و پرداخت است که در دنیای دیجیتال ظهور یافته است. هیچ شخص یا نهادی صاحب شبکه نیست و کاربران آن را کنترل می‌کنند.

به‌ طور خلاصه بیت‌کوین بزرگ‌ترین بانک جهان است که هیچ شعبه فیزیکی ندارد و به‌طور غیرمتمرکز و بدون واسطه می‌تواند تراکنش‌های مالی بین دو فرد را در هر نقطه‌ای از جهان انجام دهد.

این اتفاق را می‌توان یک انقلاب تکنولوژیک با تاثیرات گسترده اقتصادی به حساب آورد.

انقلابی که حتی می‌تواند بیش از آنکه به کمک شهروندان کشورهای توسعه‌یافته بیاید، با فراهم کردن دسترسی خدمات مالی برای شهروندان کشورهای در حال توسعه به تغییر چشمگیر شرایط زندگی این گروه از افراد کمک قابل‌توجهی بکند و با باز کردن گره‌های مهمی از زندگی فرآیند توسعه در این کشور‌ها را سرعت ببخشد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

افزایش تولید ۲۷ قلم کالای صنعتی در فروردین

حمایت وزارت صنعت برای عرضه سیمان در بورس کالا

سازمان بنادر و گمرک مکلف به ترخیص ۹۰ درصدی کالاهای اساسی شدند

 

 

*** دولت‌ها تهدید می‌شوند

 

در اولین نگاه، حذف نهاد واسطه نقل‌وانتقالات مالی به این معنی است که کنترل دولت‌ها بر مبادلات مالی دستخوش تحول می‌شود.

بخش مهمی از مباحثی که حول محور بیت‌کوین در جریان است به خطرات این پدیده تقریبا نوظهور ارتباط دارد.

فرار مالیاتی، پولشویی، تسهیل قاچاق و معامله کالاهایی مانند مواد مخدر و اسلحه از اقدامات غیرقانونی‌ است که به صورت متناوب در سیاهه خطرات بیت‌کوین تکرار می‌شود.

قابل درک است که عدم‌ نیاز به نهاد واسطه برای مبادلات مالی قابلیت دولت‌ها برای رصد و شناسایی مبادلات را محدود می‌کند و این موضوع باعث می‌شود با کاهش مبادلاتی که دولت می‌تواند آنها را شناسایی کند، درآمدهای مالیاتی دولت‌ها دچار تزلزل شود.

امکان تسهیل قاچاق و پولشویی از دیگر ویژگی‌هایی است که انگشت اتهام را به سمت بیت‌کوین نشانه گرفته است.

با اینکه بدیهی به‌نظر می‌رسد بیت‌کوین حاکمیت دولت‌ها را تحت‌الشعاع قرار داده است اما برخی از مسوولان دولتی نظر دیگری دارند.

مایکل مورل، رئیس سابق سازمان سیا، معتقد است استفاده از رمز ارزها در اقدامات مجرمانه اغراق‌آمیز است و فناوری بلاک‌چین ابزار کارآمدی برای جمع‌آوری اطلاعات به‌شمار می‌رود.

به‌ نظر می‌رسد تهدیدهای بیت‌کوین چه واقعی و چه اغراق‌آمیز باعث شده دولتمردان واکنش‌هایی را متوجه این دارایی بکنند.

 

*** واکنش دولت‌ها چه بوده است؟

 

رشد چشمگیر قیمت رمز ا‌رز‌ها و صعود خیره‌کننده بیت‌کوین باعث شد بازار واکنش دولتمردان به این بازار نوظهور دوباره داغ شود.

در اوایل ظهور بیت‌کوین به‌ عنوان اولین رم‍ز ارز، دولت‌ها واکنش سفت و سختی به آن نشان ندادند و آن را به‌ عنوان یک تهدید شناسایی نکردند.

رشد آرام و بی‌سر و صدای بیت‌کوین موجب شد با ایجاد برخی خلأ‌های قانونی کم‌کم مقررات مختلفی سر بر آورند و دولت‌ها محدودیت‌هایی را بر این بازار نوظهور وضع کنند.

برای مثال دولت آمریکا با بیت‌کوین مانند یک دارایی برخورد می‌کند و از آن مالیات بر دارایی دریافت می‌شود؛ شهروندانی که در ازای بیت‌کوین کالا یا خدمات می‌فروشند، موظفند ارزش بیت‌کوین دریافتی را در اظهارنامه‌های مالیاتی سالانه خود لحاظ کنند.

دستمزد پرداختی به بیت‌کوین هم مشمول پرداخت مالیات فدرال می‌شود و در صورت تخطی در اظهار، متخلفان این موارد با پیگرد قانونی روبه‌رو خواهند شد.

استرالیا نیز از قوانین مشابه آمریکا بهره می‌برد و بیت‌کوین را به‌عنوان یک دارایی شناسایی می‌کند و شهروندان موظفند در فرم‌های مالیاتی معادل دارایی بیت‌کوین خود را به ‌دلار استرالیا اعلام کنند، اما همه کشورها از نظر حقوقی بیت‌کوین را دارایی نمی‌دانند.

در سال ۲۰۱۵ دیوان عدالت اروپا اعلام کرد که معاملات بیت‌کوین ذیل مقررات مربوط به معاملات ارز، اسکناس و سکه‌های مورد استفاده به‌عنوان پول قانونی قرار می‌گیرند و از مالیات ارزش‌افزوده معاف هستند؛ طبق این تعریف اتحادیه اروپا بیت‌کوین را به‌ عنوان یک ارز به رسمیت شناخته است، البته اگر چه خرید و فروش بیت‌کوین مشمول مالیات ارزش‌افزوده نمی‌شود، اما مالیات‌های دیگر مانند مالیات بر درآمد یا مالیات بر سود سرمایه بر این رمز ا‌رز پابرجاست.

باید به این نکته اشاره کرد که رفتار کشورهای اروپایی در قبال گرفتن مالیات از بیت‌کوین متفاوت است.

برای مثال در انگستان بیت‌کوین به‌ عنوان یک ارز خارجی شناسایی شده و قوانین مالیاتی آن هم مشابه ارز خارجی اعمال می‌شود.

از سوی دیگر آلمان از سال ۲۰۱۳ بیت‌کوین را به‌ عنوان یک ارز خصوصی شناسایی کرده که شامل مالیات‌هایی مانند مالیات بر سود سرمایه می‌شود.

بیت‌کوین از نظر حقوقی در آلمان به‌ عنوان یک ابزار مالی مانند سهام شناسایی و قوانین مشابه آن اعمال می‌شود.

ژاپن اما موضع متفاوتی را به نمونه‌های قبلی اخذ کرده و بیت‌کوین را به‌ عنوان یک روش پرداخت به رسمیت شناخته است؛ یعنی با ر‌مز ارزها مانند دارایی‌هایی رفتار می‌شود که می‌توانند در پرداخت‌ها مورد استفاده قرار بگیرند و بتوان آنها را به صورت دیجیتالی منتقل کرد.

بنابراین ژاپن از سود حاصل از تجارت بیت‌کوین به‌ عنوان درآمد کسب‌ و کار مالیات دریافت می‌کند، بنابراین می‌توان دید که بسته به ساختار قضایی کشورها موضع‌گیری‌ها به بیت‌کوین و به تبع آن قوانین مالیاتی مربوط به آن متفاوت است؛ برخی آن را به‌ عنوان دارایی و برخی به‌ عنوان ارز به رسمیت شناخته‌اند و گروه سومی از کشورها نیز رویکرد میانه‌روی را اخذ کرده‌اند.

 

*** محدودیت‌ها بر رمز ارزها

 

با رشد جهشی بازار رمز ارزها طی یک ‌سال گذشته، انگیزه‌های بسیاری از سوی سیاستمداران وجود دارد تا بر این بازار مقررات بیشتری وضع شود.

دولتمردان آمریکایی اعم از جمهوری‌خواه و دموکرات، بر تنظیم مقررات جدید برای رمز ارزها به‌عنوان یکی از اهداف خود در سال ۲۰۲۱ تاکید دارند؛ چراکه معتقدند نوسانات شدید این بازار نگرانی‌هایی را درباره دستکاری بازار و سرمایه‌گذاران خرد به‌وجود می‌آورد.

چندی پیش وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد رم‌ز ارزها خطر فرار مالیاتی را افزایش می‌دهند و به همین علت گام‌هایی را برای کنترل این بازار برداشته و از این به بعد هر تراکنش بالاتر از ۱۰ هزار دلاری رمز ارزها باید گزارش شود.

طی یک ماه گذشته تعداد زیادی از تحلیلگران وال‌استریت زنگ خطر را به صدا درآوردند که مسوولان خزانه‌داری و تصمیم‌گیران بازار بورس و اوراق بهادار به‌زودی نقش فعال‌تری در تنظیم‌گری بازار رمز ارزها ایفا خواهند کرد.

تصمیم جدید دولت بایدن در دریافت مالیات از معاملات بالای ۱۰ هزار دلار این بازار نوظهور باعث شد تا همه رمز ارز‌ها ریزش قیمتی قابل‌توجهی را تجربه کنند، البته اخبار منفی بازار رمز ارزها به آمریکا محدود نماند و دولت چین نیز خبر از محدودیت‌های جدید در زمینه رمز ارزها داد.

هفته قبل معاون نخست‌ وزیر چین اعلام که فعالیت استخراج رمز‌های دیجیتال در این کشور را محدود خواهد کرد.

علاوه برای این اعلام شد که این اقدام برای جلوگیری از سرایت ریسک‌های جمعی به اجتماع صورت گرفته است.

چند روز قبل از این سخنان، سه ناظر مالی چینی فعالیت موسسات مالی مربوط به رمز ارزها را ممنوع اعلام کرده بودند.

در پی این اخبار قیمت بیت‌کوین به زیر ۴۰ هزار دلار سقوط کرد.

این اخبار از آن جهت مهم هستند که طبق داده‌های مرکز مالی کمبریج، چین بیش از ۷۰ درصد قدرت پردازش شبکه بیت‌کوین بین سپتامبر ۲۰۱۹ تا آوریل ۲۰۲۰ را به خود اختصاص داده است.

با این حال کارشناسان معتقدند که دولت چین از سال‌ها پیش در حال تعیین مقررات محدود‌کننده بر استخراج و معاملات رمز ارزها بوده و هر از گاهی خبری از ممنوعیت در حوزه رمزهای دیجیتال منتشر می‌شود که با گذشت زمان مشخص می‌شود اقدامات محدود‌کننده دولت چین بر عملکرد رمز ارزها به‌خصوص بیت‌کوین تاثیر تعیین‌کننده‌ای نداشته است.

 

*** تاسیس گاوکوین

 

به گزارش پژواک، جمله معروفی وجود دارد با این مضمون که بهترین دفاع حمله است.

به‌ نظر می‌رسد بانک‌های مرکزی به این فکر افتاده‌اند که اگر نمی‌توان مقابله موثری با رمز ارزها کرد خود این نهادها وارد عرصه شوند و رمز ارزهایی با پشتوانه دولت‌ها راهی بازار کنند؛ امری که به‌نظر می‌رسد با فلسفه وجودی رمز ارزها در تضاد است اما با اهداف دولت‌ها و نهاد بانک مرکزی منافاتی ندارد.

باید توجه داشت که بدترین سیاست در مواجهه با رمز ارزهای خصوصی، غیرقانونی اعلام کردن آنهاست؛ چراکه این ارزها وارد چرخه اقتصادی کشورها شده‌اند و ممنوعیت آنها تنها به بزرگ شدن حجم اقتصاد زیرزمینی منجر خواهد شد.

این اقدام بانک‌های دولتی با این استدلال شروع می‌شود که رمز ارزهای خصوصی ثبات ندارند و رمز ارزهای دولتی یا گاوکوین‌ها رمز ارزهای با ثباتی خواهند بود که می‌توان کالاها و خدمات را با آنها قیمت‌گذاری کرد؛ اقدامی که با توجه به نوسان‌های شدید در رمز ارزهای خصوصی کمتر مورد استفاده و استقبال قرار می‌گیرد.

از سوی دیگر این استدلال موجب می‌شود که پیش‌بینی‌ها از گاوکوین‌ها به رم‍ز ارزهایی با ارزش ثابت یا به‌ طور اختصار «استیبل کوین» شبیه باشند؛ رمز ارزهایی مانند تتر که ارزش آن به صورت ثابت معادل یک دلار آمریکاست.

با این حال این ویژگی باعث می‌شود تا گاوکوین‌ها اصلی‌ترین دلیل اقبال مردم به رمز ارزها را نداشته باشند: مقابله با تورم.

اگر قرار باشد گاوکوین‌ها شبیه یا معادل پول‌های فیات امروزی باشند به‌ نظر نمی‌رسد که این اقدام دولت‌ها در کنار زدن رم‍ز ارزهای خصوصی به موفقیت چشمگیری دست پیدا کنند و به‌ نظر می‌رسد حداکثر می‌توانند به‌ عنوان یکی از بازیگران این بازار وارد عمل شوند.

به هر حال پیش‌بینی کردن در جهانی که سرعت تغییرات در آن بی‌سابقه است کار آسانی نیست و به‌ نظر می‌رسد باید منتظر بود و دید این رقابت میان بانک‌های مرکزی، دولت‌ها و رمز ارزها به کجا منتهی خواهد شد.

دنیای اقتصاد

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 7 =

کلید مقابل را فعال کنید