کد خبر:270638
پ
فاطمی امین
وزیر صنعت:

آغاز واردات خودرو از خرداد ماه سال آینده/ خودروساز، پول را با تأخیر به قطعه‌ساز پرداخت می‌کند/ بخشی از سهام شرکت‌های خودروسازی قابل واگذاری نیست

وزیر صنعت با بیان اینکه بخشی از سهام شرکت‌های خودروسازی قابل واگذاری نیست در بیان موضوع دیگری از آغاز واردات خودرو از خرداد ماه سال آینده خبر داد.

وزیر صنعت با بیان اینکه بخشی از سهام شرکت‌های خودروسازی قابل واگذاری نیست در بیان موضوع دیگری از آغاز واردات خودرو از خرداد ماه سال آینده خبر داد.

 

*** افزایش تولید خودرو

 

به گزارش پژواک، سید رضا فاطمی امین درباره دستور رییس جمهور، اظهار داشت:

دستور رئیس جمهور برای تقویت تولید شرکت‌های خودروسازی بوده است که قیمت‌ها نامتعادل و خیلی بیشتر از آن چیزی است که در کارخانه‌ها تولید می‌شود و فاصله بین تولید و تقاضا نامتعادل است.

امسال تولید زیر یک میلیون دستگاه خواهد بود که سال آینده باید یک میلیون و ۵۰۰ دستگاه باشد و شرکت‌های خودروسازی سایپا و ایران خودرو به تفکیک ماه به ماه و حتی هفتگی باید برنامه داشته باشندکه برنامه ریزی‌ها و پیش بینی‌ها انجام شده است.

 

وی در ادامه افزود:

در تولید موتور و بدنه و رنگ مشکلی نداریم و برای تولید بیش از یک میلیون و ۵۰۰ محدودیت سخت افزاری نداریم، اما باید نظمی در زنجیره و تولید ایجاد و مدیریت کنیم.

 

*** خودروساز، پول را با تأخیر به قطعه‌ساز پرداخت می‌کند

 

وزیر صمت درباره تامین قطعه خودروهای دپو شده، بیان کرد:

۱۷ تراشه‌ای که در جاهای مختلف خودرو به کار می‌رود و بیشتر خودروسازهای دنیا دچار مشکل هستند، باعث شده است که در تولید وقفه بیفتد، اما برای شش ماه دوم سال قراردادها مشخص شده است و نگرانی نخواهیم داشت و برای نیمه اول تامین کنندگانی پیدا کردند که تامین خواهد شد تا روال عادی تولید خودرو را داشته باشیم و تا اول اردیبهشت، تولید خودروهای تولیدی به اندازه استاندارد انجام شود.

 

فاطمی امین درباره اینکه تولید خودرو با کیفیت پایین ممنوع است و آیا نظارتی صورت می‌گیرد؟، تصریح کرد:

مهم‌ترین نکته کیفیت قطعات و تعامل بین قطعه ساز و خودروساز است و مشکل اصلی خودرو ساز این است که با تاخیر پول را می‌دهد و قطعه ساز هم بموقع قطعه را تحویل نمی‌دهد، اما تامین مالی زنجیره تسهیل شده است و اگر پرداخت مبلغ به موقع باشد کیفیت و قیمت هم ساماندهی می‌شود.

 

*** واگذاری شرکت‌های خودروسازی

 

وی درباره واگذاری مدیریت دولتی در شرکت‌های خودروسازی، گفت:

۴۰ درصد سهام در سایپا و ۲۵ درصد سهام در ایران خودرو داریم که این خودسهام داری است و سهام دولت وثیقه است و قابل واگذاری نیست البته هیچ مانعی ندارد و قیمت گذاری آغاز شده است و هم ایران خودرو و سایپا کارشناس دادگستری دارند و قرارداد آن‌ها بلوکی خواهد بود.

 

فاطمی امین در ادامه اضافه کرد:

در چند ماه آینده بلوک سهام‌ها در بورس عرضه شود و کم کم به سمت واگذاری مدیریت دولتی حرکت می‌کنیم.

 

*** آغاز واردات خودرو از خرداد

 

به گزارش پژواک، وزیر صنعت در پایان درباره واردات خودرو و ارز مورد نیاز، اظهار داشت:

سال آینده می‌توانیم تامین کنیم و منابع ارزی را تامین می‌شود، صادرات خوب بوده است و محدودیت منابع مالی وجود نخواهد داشت و از خرداد ماه شاهد واردات خودرو خواهیم بود.

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه